Poziom rotacji pracowników jest coraz większy, co wpływa również na wskaźnik rotacji pracowników. Pracodawcy mogą przyciągnąć nowe osoby nie tylko wysoką pensją, ale także benefitami, np. możliwością przystąpienia do ubezpieczenia grupowego. Na czym polega rotacja pracowników?

Czym nazywamy rotację pracowników?

Firmy wciąż monitorują wskaźnik rotacji pracowników. Prostym językiem możemy wyjaśnić, że rotacja pracowników to po prostu odejście zatrudnionych w danej firmie w określonym czasie, ale także przybycie nowych osób na ich miejsce.  To tzw. wymiana pracowników. Są dwa rodzaje rotacji pracowników. Rotacja dobrowolna i niedobrowolna, bo albo ktoś „odchodzi, bo tak chce” lub jest do tego zmuszony.

Czy da się obliczyć wskaźnik rotacji pracowników?

Czy można mierzyć rotację pracowników? Jak obliczyć wskaźnik rotacji? W bardzo prosty sposób można obliczyć wspomniany wskaźnik rotacji. Jest nawet stworzony dokładny wzór matematyczny, który ma pomóc pracodawcom w statystykach.  Obecnie występuje bardzo wysoka rotacja pracowników. Odejście pracownika, jednego lub wielu spotykamy na porządku dziennym w każdej firmie. Sytuacja, w której to pracodawca zwalnia pracownika zdarza się jednak rzadziej, niż odejście pracownika z własnej woli. Duża rotacja pracowników jest też skutkiem wciąż rosnącej inflacji. Pracodawcy dbają o to, żeby całkowita liczba pracowników się nie zmieniała, jednak coraz częściej cierpią na ich niedobór.

Jakie są powody braku pracowników?

Powodów może być dużo, sytuacja w Polsce i na świecie zmienia się w ciągu kilku godzin. Odejścia pracowników lub zatrudnienie nowych to kwestia chwili. Decyzja o zmianie pracy jest coraz szybsza, a najczęściej zmieniają pracę ludzie młodzi. Wskaźnik rotacji jest duży.  Oczywiście w Polsce miało na to wpływ wiele rządowych programów, które zatrzymują potencjalnych pracowników, a szczególnie kobiety — w domach. Przez co z własnej inicjatywy odkładają obowiązki zawodowe na rzecz opieki nad dziećmi. 

W raporcie „Monitor Rynku Pracy” przeprowadzonym przez firmę Randstad czytamy, że aż 27% pracowników zmieniło w ciągu ostatnich sześciu miesięcy swoje miejsce zatrudnienia. Tym samym Polska stała się krajem z najwyższym wskaźnikiem rotacji w całej Europie. Pracownicy odchodzą, bo mogą. Dlatego obserwujemy zjawisko dużej rotacji, Do tego komunikacja pomiędzy krajami jest coraz łatwiejsza i przeciętny pracownik może podjąć się pracy w dowolnym miejscu na świecie, co pozwala mu przebierać w ofertach pracy i wybierać dla siebie najlepsze rozwiązania.

Dowiedz się, jaki jest koszt zatrudnienia pracownika w 2023 r.

To praca szuka człowieka, a wskaźniki rotacji są coraz wyższe. Pracodawcy są coraz bardziej zdesperowani i proponują potencjalnym pracownikom przeróżne benefity, a wszystko odbywa się za porozumieniem stron. Poszukiwania doświadczonych pracowników są coraz trudniejsze i trwają coraz dłużej. Osoby o wysokich kwalifikacjach są dla firm na wagę złota, więc nikogo nie dziwi fakt, że uciekają pracodawcy uciekają się do przeróżnych metod, żeby takich zatrzymać lub pozyskać. Pracownik, który dostarczy organizacji nową wiedzę i pomysły, które zaowocują na danym stanowisku w określonym czasie to, jak trafienie szóstki w Totka.

Ubezpieczenia grupowe — czym są?

To jeden z najbardziej popularnych produktów ubezpieczeniowych na rynku. Wielu pracodawców oferuje tzw. grupówki przy podjęciu pracy w danej firmie. Nie tylko wyższa płaca, ale właśnie takie benefity mają przyciągnąć potencjalnych pracowników do firmy. Ubezpieczenie na życie jest produktem ubezpieczeniowym, który powinien posiadać każdy z nas. Polisę można dobrać indywidualnie lub skorzystać z oferty pracodawcy, która będzie dla nas zdecydowanie prostsza.

Ubezpieczenie grupowe chroni nas przed wszelkimi nieszczęśliwymi wypadkami w pracy, czy w życiu codziennym w zdecydowanie niższej cenie, niż w indywidualnym przypadku. Do tego, potrzebny jest tylko nasz podpis i wypełnienie formularza z danymi, a resztą zajmują się osoby zobligowane do dbania o pracowników w danym przedsiębiorstwie. To pracodawca dba o nasze życie i zdrowie.  Ubezpieczenie grupowe zależy oczywiście od tego, co pracodawca wybrał w danej ofercie, ale zwykle warto się na nie zdecydować, bo nie narażamy się wtedy na ogromne koszty, które powodują wydatki związane z indywidualną ofertą. 

Polisa grupowa jako pomoc dla pracowników  

Żeby zatrzymać pracownika w firmie,  firmy najczęściej korzystają z podwyżek. Wyższe wynagrodzenie jest najszybszym i najłatwiejszym sposobem na zatrzymanie doświadczonego  pracownika. Na szczęście, coraz więcej pracodawców korzysta także z innych metod.

Uwagę pracowników przyciąga wiele innych czynników. Jednym z nich jest wartościowe ubezpieczenie zdrowotne, które ma pomóc w zatrzymaniu niepożądanej rotacji pracowników. W każdej organizacji jest coraz mniej zwolnień pracowników przez pracodawcę, a więcej dobrowolnych odejść z pracy. Świadczenia grupowe, które proponują pracodawcy najczęściej obejmują nie tylko samego pracownika, ale również jego rodzinę, więc przy chęci odejścia pracownika z firmy, można stracić dodatkowe świadczenia, które inny pracodawca może nie zapewnić. Z punktu widzenia pracodawcy jest to łatwiejsza i zdecydowanie dużo tańsza metoda na zatrzymanie pracownika.

Pakiety grupowe oferują również swoim uczestnikom lepsze korzyści, niż w przypadku, gdyby mieli taką polisę wykupić indywidualnie. Wszystko zależy także od miejsca pracy. Najczęściej pozyskane świadczenia są dostosowane do specyfiki miejsca pracy, czego przy ofercie indywidualnej nie można sobie zapewnić. Pracownik sam może podjąć decyzję, czy skorzysta z danego pakietu ubezpieczeń, czy też nie. Jednak musi się liczyć, że koszty związane z wykupem indywidualnego ubezpieczenia będą wyższe. 

Czy ubezpieczenie na życie może przyciągnąć nowych pracowników do firmy?

Duże korporacje, ale także małe, prywatne przedsiębiorstwa coraz częściej korzystają z tej formy benefitów dla pracowników. Ma ona przede wszystkim pomóc zatrzymać rotację pracowników i pomóc w wykonywanej pracy. Ubezpieczenie grupowe jest dużym atutem w procesie rekrutacji nowych osób. Duży odsetek pracowników korzysta z grupówek nie tylko dla siebie, ale również ubezpieczając przy okazji swoją najbliższą rodzinę.

Pracownicy przy podjęciu pracy nie myślą tylko o sobie, więc  będzie ciężej im podjąć decyzję o odejściu z pracy, jeśli będzie miał zapewnione odpowiednie świadczenia. Oczywiście, nie jesteśmy w stanie zatrzymać wszystkich i często przegrywamy walkę z rotacją dobrowolną i to z różnych przyczyn. Pracownikowi często nie podoba się zakres obowiązków lub inne czynniki. W takim przypadku możemy liczyć na znalezienie w krótkim czasie innych pracowników, którym będą odpowiadały warunki, jakie firma zapewnia.