Ubezpieczenia grupowe na życie są jednym z wielu nieobowiązkowych ubezpieczeń prywatnych. Oferowane są przez działające na rynku „życiowe” towarzystwa ubezpieczeniowe. Komu są dedykowane? 

Po pierwsze pracodawcom, którzy chcą dbać o zadowolenie i bezpieczeństwo swoich pracowników, a także o efektywność pracy – szybszy dostęp do usług zdrowotnych powoduje skrócenie L4 lub zapobieganie im! Co więcej, tego rodzaju dodatki oferowane pracownikom mogą wpłynąć na poprawę wizerunku firmy.

Po drugie ubezpieczenie grupowe jest przeznaczone dla pracowników, którzy chcą korzystać z lepszej i przede wszystkim szybszej opieki zdrowotnej. Są to także oferty dla osób, które chcą zapewnić sobie, oraz swoim najbliższym, wsparcie finansowe w trudnych sytuacjach życiowych.

Ubezpieczenie na życie — po co jest i czy warto z niego korzystać?

Czym jest grupowe ubezpieczenie na życie? Jest to polisa, której zadaniem jest ochrona Twojego życia i zdrowia lub życia i zdrowia Twojego pracownika, jeśli jesteś pracodawcą w sytuacji, w której doszło do nieszczęśliwego wypadku.

Jakie jest zadanie ubezpieczyciela w takiej sytuacji? Przede wszystkim polisa zapewnia wsparcie finansowe. Jednak nie tylko. Oprócz tego ułatwia lub umożliwia dostęp do dodatkowych świadczonych usług, takich jak np. organizacja transportu medycznego, czy odszkodowanie z tytułu pobytu w szpitalu (placówce szpitalnej).

Polisa grupowa ma na celu zapewnienie kompleksowej ochrony w przystępnej cenie. W zależności od zakładu pracy oraz oferty, jaka została przedstawiona przez ubezpieczyciela, może ona składać się nawet z kilkudziesięciu świadczeń. Dlatego warto zapoznać się przynajmniej z zawartymi w polisie grupowej PZU korzyściami. A tym samym rozważyć wybór prywatnej opieki medycznej, jako dodatkowego zabezpieczenia finansowego.

Plusy ubezpieczenia grupowego w pracy

Jak już zostało wspomniane, rozwiązanie, jakim jest grupowe ubezpieczenie PZU, ma wiele zalet. Pierwszym plusem, o którym z pewnością należy wspomnieć, jest niska cena. Pracodawca, dzięki większej liczbie pracowników może dostać wyjątkowo korzystną ofertę, więc koszta mogą być naprawdę znikome. Co więcej, w niektórych firmach może być tak, że to pracodawca pokrywa składkę, włączając np. polisę do pakietu socjalnego.

Kolejną zaletą jest przejrzystość. Wybierając ubezpieczenie grupowe, nie musisz jako pracownik martwić się o dobieranie różnego rodzaju rozszerzeń. To, co musisz zrobić, to wybór pakietu – w zależności od tego, czego potrzebujesz bardziej lub mniej rozbudowanego. Jest to więc bardzo wygodne rozwiązanie. Również dlatego, że to pracodawca odprowadza składki, przez co pracownicy nie muszą się o to martwić i nie muszą pamiętać o uiszczaniu składek.

Kto opłaca składkę ubezpieczenia w ubezpieczeniu grupowym?

Pracodawca może opłacać składki ze swoich środków, czyli zapewnić nam w 100% darmowe ubezpieczenie na życie i zdrowie, albo może opłacać składki – jeśli wyrazimy na to zgodę – pomniejszając nasze wynagrodzenie. 

Jedną z możliwości jest też podzielenie kosztu polisy, np. pół na pół. Tego typu podział lub przeniesienie składki na pracowników ma miejsce w mniejszych lub po prostu mniej zamożnych firmach.

W przypadku indywidualnej kontynuacji ubezpieczenia grupowego, np. po rezygnacji z pracy, składka w 100% jest opłacana przez nas, czyli przez Ubezpieczającego.

Ubezpieczenia grupowe — jakie są minusy tego rozwiązania?

Kusząca cena, wygoda oraz przejrzystość to bez wątpienia zalety, jakimi charakteryzuje się polisa grupowa. Jednak rozwiązanie to ma również swoje wady – choć warto mieć na uwadze to, że dla niektórych minusy, mogą jednak okazać się plusami. 

Doskonałym przykładem jest tutaj np. krótki czas trwania umowy. Jeśli jesteś osobą, której zależy na długotrwałej umowie, a także np. na oszczędzaniu lub inwestowaniu dzięki polisie to PZU ochrona może okazać się niewystarczająca. Jednak dla tych, którzy nie są pewni w danej chwili czy długoterminowe zobowiązanie jest dla nich, krótki termin będzie zdecydowanie plusem.

Dokładnie taka sama sytuacja jest w przypadku ustalonego z góry zakresu ochrony. W przypadku tzw. grupówek po prostu wybierasz pakiet; nie masz możliwości dobrania pod siebie indywidualnej ochrony.

Wróćmy jednak jeszcze do minusów. Może nim być na pewno stosunkowo niska suma ubezpieczenia. W przypadku indywidualnych ofert kwota sięgać może nawet miliona złotych, w przypadku ubezpieczenia grupowego są one znacznie niższe. Sprawia to, że osoby, które chciałyby zabezpieczyć większe zobowiązania, np. kredyt hipoteczny, powinny przyjrzeć się bliżej ofertom indywidualnego ubezpieczenia na życie i zdrowie. 

Cechy ubezpieczeń grupowych PZU

Grupowe ubezpieczenie PZU P Plus to oferta, która sprawdzi się zarówno w większych, jak i małych firmach. Mamy tu całkiem szeroki zakres ochrony obejmujący m.in. takie zdarzenia jak śmierć wskutek nieszczęśliwego wypadku czy śmierć wskutek wypadku przy pracy, a także ochronę na wypadek trwałego inwalidztwa, poważnego zachorowania oraz hospitalizacji.  

Ubezpieczenie działa całą dobę, ale warto pamiętać, że w ramach niektórych zdarzeń obowiązuje karencja. 

CechyWada, czy zaleta
Minimum formalnościZaleta
Niska cenaZaleta
Możliwość kontynuowania polisyZaleta (jednak trzeba mieć na uwadze, że kontynuowanie odbywa się najczęściej na gorszych warunkach)
Oszczędność czasu i wygodaZaleta
Niska suma ubezpieczeniaWada
Brak możliwości wprowadzania zmian w umowieWada
Brak możliwości wyboru dowolnego pakietu dostępnego w ofercie ubezpieczycielaWada
Krótki czas trwania umowyZaleta/Wada – w zależności od oczekiwań
Szeroki zakres świadczeńZaleta
Tabela 1. Wady i zalety w polisie grupowej PZU. Opracowanie własne.

Ochrona od następstw nieszczęśliwego wypadku – ile może kosztować polisa grupowa?

Grupowe ubezpieczenia NNW — od następstw nieszczęśliwego wypadku w zestawieniu z indywidualną polisą wypada znacznie korzystniej. Zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie finansowe. Z czego to wynika? Jak już wspominaliśmy, pracodawca, mając pod sobą kilku, kilkunastu, kilkudziesięciu lub nawet kilkuset pracowników jest w stanie wynegocjować z ubezpieczycielem znacznie korzystniejsze składki.

Co wpływa na koszt polisy ubezpieczeniowej? Warto wspomnieć o takich czynnikach jak:

  • ilość osób, które przystąpiły do ubezpieczenia;
  • wybrana przez pracownika suma ubezpieczenia;
  • zakres ochrony (najczęściej do wyboru są różne warianty);
  • możliwość sfinansowania lub dofinansowania składek przez zakład pracy;
  • dane dotyczące samego pracownika: hobby, zawód czy np. uprawiane sporty.


Grupowe ubezpieczenie PZU — dla kogo jest?

Kto może przystąpić do ubezpieczenia grupowego i na jakich zasadach? Wszystko to zależy od takiej instytucji, jak np. Towarzystwo Ubezpieczeniowe PZU W niektórych przypadkach, a konkretniej rzecz ujmując w trudnych sytuacjach życiowych, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wyrażają zgodę na objęcie grupy składającej się z zaledwie dwóch osób. Jednak podkreślmy to jeszcze raz, zależy to od ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie grupowe obejmuje nie tylko osoby zatrudnione na umowę o pracę. Nie ma przeszkód, aby takim ubezpieczeniem zostały objęte też osoby pracujące na umowie zlecenie lub te zatrudnione za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej. Również korzystać z niego mogą osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.

Co należy zrobić, aby przystąpić do ubezpieczenia? Przede wszystkim zapoznać się z warunkami umowy. Warto mieć na uwadze, że nie jest to obowiązkowe a dobrowolne. Następnie wypełnić formularz wi podpisać wniosek. A kiedy można zrezygnować? W zasadzie w dowolnym momencie. Jedyne co musisz zrobić, to zachować przedstawiony w umowie okres wypowiedzenia.

Co znajduje się w zakresie polisy grupowej?

Grupowe ubezpieczenie NNW najczęściej dotyczy śmierci osoby ubezpieczonej wskutek nieszczęśliwego wypadku. Jednak jak już kilkukrotnie wspomnieliśmy, zakres można rozszerzyć. Ubezpieczenia grupowe mogą dotyczyć na przykład odszkodowań wypłacanych na wypadek:

  • operacji chirurgicznej;
  • hospitalizacji;
  • narodzin dziecka;
  • śmierci bliskich;
  • utraty zdolności do wykonywania obowiązków;
  • złamania kości i utraty sprawności;
  • specjalistycznego leczenia;
  • trwałego uszczerbku na zdrowiu;
  • trwałego inwalidztwa;
  • zwrot kosztów leczenia za granicą.


Na co zwrócić uwagę wybierając polisę grupową?

Wybór ubezpieczenia jest sprawą bardzo indywidualną. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na to, co znajduje się w zakresie polisy grupowej. Najlepszym sposobem na to jest oczywiście spokojne i niespieszne zapoznanie się z treścią umowy oraz z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Dokumenty te powinny zawierać takie informacje jak:

  • okres trwania umowy;
  • liczba osób, jaka może zostać objęta ochroną;
  • limity w zakresie świadczeń;
  • maksymalny zakres ochrony;
  • karencja i wyłączenie odpowiedzialności;
  • ograniczenia wiekowe;
  • wysokość sumy ubezpieczenia — z uwzględnieniem różnych wariantów;
  • możliwość oraz zasady kontynuowania ochrony po rozwiązaniu umowy o pracę;
  • wymaganej dokumentacji do odszkodowania oraz sposób zgłaszania roszczeń.


Definicja trwałego uszczerbku na zdrowiu — co musisz wiedzieć?

Jaka jest definicja trwałego uszczerbku na zdrowiu? Jest to termin, który używany jest przez firmy ubezpieczeniowe w przypadku ubezpieczeń NNW. Jak się domyślamy, niewiele Ci to powiedziało, a z pewnością nie rozwiało pytań, co to jest trwały uszczerbek na zdrowiu. Ciężko w tym zakresie o konkretną, jedną definicję. 

Dlaczego? Ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe indywidualnie podchodzą do tego zagadnienia i same określają co znajduje się w OWU.

Jeśli chodzi o Towarzystwo Ubezpieczeniowe PZU, to trwały uszczerbek na zdrowiu definiowany jest w następujący sposób – “trwałe, nierokujące poprawy uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia ubezpieczonego, spowodowane wypadkiem ubezpieczeniowym”.


Obliczenia procentów trwałego uszczerbku na zdrowiu

Trwały uszczerbek, a dokładniej rzecz ujmując jego stopień, określa komisja lekarska posługująca się tabelami norm procentowych. Dokładna analiza przez lekarza orzecznika dotyczy nie tylko stanu zdrowia, ale także dostarczonej dokumentacji medycznej z leczenia oraz rehabilitacji. Orzeczenie takiego lekarza jest podstawą do oceny skali uszczerbku na zdrowiu. A także do wyliczenia wysokości wypłaty odszkodowania. Ważne jest to, że w przypadku doznania kilku uszczerbków na zdrowiu, sumuje się je. Jednakże wysokość odszkodowania zwykle nie może być wyższa niż 100% sumy ubezpieczenia.

Jakie wsparcie po nieszczęśliwym wypadku możesz otrzymać?

Wskutek nieszczęśliwego wypadku dojść może do uszczerbku na zdrowiu. Jak dużą pomoc możesz otrzymać? Wiele zależy od wysokości sumy ubezpieczenia. Im jest ona wyższa, tym wyższa jest też wysokość odszkodowania.

Na takie rzeczy należy zwracać uwagę przy wyborze polisy. Może bowiem okazać się np. że grupowe ubezpieczenie PZU w jakimś konkretnym przypadku, na którym Ci jako pracodawcy zależy, będzie wyższe od tego w innej firmie ubezpieczeniowej.

Jakie są zalety korzystania z prywatnej opieki medycznej?

Korzystanie z państwowej służby zdrowia często niesie ze sobą stres i niestety problemy. Dlatego mając możliwość skorzystania z prywatnej opieki medycznej, warto się nad tym bardzo poważnie zastanowić. Jakie zalety mogą wynikać z tego typu rozwiązania?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na szeroki zakres opieki medycznej. Grupowe ubezpieczenie daje możliwość skorzystania z szerokiego pakietu, który dopasujesz do swoich potrzeb. Oczywiście z zastrzeżeniem, wyboru jednego z dostępnych pakietów.

Oprócz tego warto wspomnieć o znacznie mniejszych kolejkach, które w przypadku NFZ sięgają jakiś momentami astronomicznych dat. Oprócz tego, z pewnością grupowe ubezpieczenie zapewnia lepszą efektywność leczenia oraz szybki przepływ informacji między placówkami.

Podejmuj samodzielne decyzje –  który zakres świadczeń wybierasz?

Powtórzymy po raz kolejny, że grupowe ubezpieczenie nie jest obowiązkowe. Jest to Twoja indywidualna decyzja. Jeśli jednak już zdecydujesz się na to, że chcesz z niego skorzystać i wskutek nieszczęśliwego wypadku doczekać wypłaty odszkodowania to warto przed podjęciem konkretnej decyzji zastanowić się nad tym, czego potrzebujesz. 

Konieczna jest ocena ryzyka możliwości pojawienia się określonych zagrożeń. Oczywiście, nigdy nie wiadomo do końca, co może się wydarzyć i warto brać pod uwagę nawet najmniej oczywiste scenariusze, jednak nie ma co przesadzać. Warto też wziąć pod uwagę to, że im wyższe ubezpieczenie, tym większą pomoc finansową otrzymasz.

Na naszej stronie możesz porównać ubezpieczenie grupowe PZU P Plus z innymi polisami grupowymi skierowanymi do pracodawców i pracowników w Rankingu Ubezpieczeń Grupowych. Więcej na temat szczegółów tej polisy dowiesz się z osobnego artykułu.

Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenia grupowe PZU życie

Polisa grupowa PZU życie to produkt ochronny, który ma za zadanie chronić życie ubezpieczonego. Na wypadek śmierci ubezpieczonego gwarantuje ono ochronę sytuacji finansowej najbliższej rodziny. Pozwala utrzymać dotychczasowy poziom życia, dzięki czemu najbliżsi nie są narażeni na nagłe zmiany i pod wpływem emocji nie muszą podejmować żadnych decyzji.

Oczywiście, wszystko zależy od sumy ubezpieczenia, jednak nie da się ukryć, że jest to duże odciążenie. Dlatego na koniec warto zapoznać się z najczęściej zadawanymi pytaniami.

Kiedy można przystąpić do polisy grupowej?

Wiek osoby, która może przystąpić do ubezpieczenia grupowego zależy zarówno od towarzystwa ubezpieczeniowego, jak i od samej polisy. Najczęściej grupowe ubezpieczenie jest dla pracowników, którzy ukończyli 18 lat, ale nie ukończyli jeszcze 65 lat. Dlaczego? Jest to bardzo proste – im osoba ubezpieczona jest starsza, tym większym ryzykiem jest obarczony ubezpieczyciel.

Pracodawca nie oferuje ubezpieczenia grupowego – co zrobić?

Co zrobić, jeśli pracodawca nie oferuje ubezpieczenia grupowego? Wówczas możesz skorzystać z tzw. grup otwartych. Co to takiego? Jest to polisa grupowa, która przeznaczona jest dla osób, które nie mają stałego zatrudnienia, lub też wykonują wolny zawód. Jaka jest zaleta tego rozwiązania? Co prawda, składki są wyższe, niż oferuje grupowe ubezpieczenie w firmie, ale jest niższe niż w przypadku indywidualnych ubezpieczeń.

Grupowe ubezpieczenie a inne ubezpieczenia – czy jest między nimi zależność?

Posiadanie innych ubezpieczeń nie wyklucza możliwości wykupienia polisy grupowej. Oczywiście ma to zarówno plusy, jak i minusy. Jeśli chodzi o wady, to muszą być opłacane składki zarówno w przypadku jednego, jak i drugiego ubezpieczyciela. Niemniej jednak warto mieć na uwadze plusy. A konkretniej rzecz ujmując możliwość rozszerzenia zakresu ochrony oraz podwójne ubezpieczenie np. wskutek nieszczęśliwego wypadku.

Czy wygaśnięcie stosunku pracy, oznacza konieczność zrezygnowania z dodatkowego ubezpieczenia na życie? 

Wszystko zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego. Niektóre oferują taką możliwość, inne nie. Jednak nawet jeśli jest taka opcja, to najczęściej na odmiennych – gorszych – warunkach. Warto sprawdzić to przy podpisywaniu umowy. Zwłaszcza jeśli nie ma pewności co do tego, jak będzie układała się współpraca z pracodawcą.

Ubezpieczenie grupowe na życie ma na celu zagwarantowanie osobom ubezpieczonym kompleksowego wsparcia w różnego rodzaju sytuacjach, w których może dojść do zagrożenia zdrowia, albo nawet życia. Oprócz tego na wypadek śmierci ubezpieczonego zapewnia też ochronę rodzinie, która będzie w żałobie. Grupowe ubezpieczenie jest bardzo dobrym rozwiązaniem, które bez wątpienia warto jest wziąć pod uwagę z wielu względów.