Przed laty rynkowa pozycja PZU jako ubezpieczyciela oferującego ubezpieczenia na życie opierała się przede wszystkim na polisach grupowych. Choć wiele się na rynku zmieniło, nadal nie oddaje tego pola, a ubezpieczenie grupowe PZU P Plus należy do najpopularniejszych polis tego typu.
W jakich firmach polisa grupowa PZU typ P Plus znajdzie zastosowanie?
PZU proponuje ten produkt zarówno mniejszym przedsiębiorstwom o załodze liczącej min. 3 osoby, jak i większym, zatrudniającym powyżej 30 pracowników. Ubezpieczonym może być osoba pozostająca w stosunku prawnym z ubezpieczającym – nie wskazano jego konkretnej postaci – w wieku do 69 lat – ochrona wygasa wraz z osiągnięciem 70. PZU może wyrazić zgodę na włączenie do ubezpieczenia grupowego P Plus osób starszych, wówczas ochrona może trwać maksymalnie do wieku lat 76. Dla osób, które przystępują do ubezpieczenia później, niż jest to możliwe, obowiązuje sześciomiesięczna karencja ograniczająca zakres ochrony do zdarzeń spowodowanych nieszczęśliwym wypadkiem. Lista wyłączeń odpowiedzialności nie jest długa i obejmuje typowe przypadku: samobójstwo w okresie dwóch lat, działania wojenne bądź akty terroru czy rozruchy, popełnienie bądź usiłowanie przestępstwa, wypadek komunikacyjny w stanie nietrzeźwości czy pod wpływem środków psychoaktywnych.
Rozbudowujemy ubezpieczenie grupowe PZU P Plus
Jak wiele tego typu polis, ubezpieczenie grupowe PZU typ P Plus cechuje się dość szerokimi możliwościami rozbudowy. Dodatkowe ryzyka dobierzemy w typowych obszarach – zwiększenia zakresu ochrony życia, ochrona zdrowia, a także życia i zdrowia najbliższych. Rzućmy okiem na główne elementy i warunki.
Rozszerzenia dotyczące ochrony na życie
Ubezpieczenie grupowe PZU typ P Plus może być rozbudowane o zestaw typowych rozszerzeń obejmujących ściślej ujęte okoliczności zgonu. Jest to więc: Śmierć spowodowana nieszczęśliwym wypadkiem – nie wskazano czasu zgonu, warunkiem wypłaty jest wykazanie związku przyczynowego. Wyłączenia odpowiedzialności są typowe. Takie sam warunki ma Śmierć spowodowana wypadkiem komunikacyjnym. Ubezpieczenie dodatkowe obejmujące Śmierć spowodowana wypadkiem przy pracy obejmuje tylko zdarzenia, do których dojdzie podczas zwykłych czynności lub wykonywania poleceń przełożonego w ramach stosunku pracy bądź stosunku cywilnoprawnego z ubezpieczającym, w ramach którego odprowadzane są składki. Należy zwrócić uwagę na wyłączenia odpowiedzialności obejmujące min. pracę bez wymaganych dla danych czynności uprawnień.
Zakres ochrony możemy rozszerzyć jeszcze o ryzyko Śmierć spowodowana zawałem serca lub krwotokiem śródmózgowym (konieczny związek przyczynowy), a także Osierocenie dziecka.
Miano dziecka w myśl definicji, jakim podporządkowane jest ubezpieczenie grupowe PZU P Plus przysługuje do 18 roku życia, 25 jeśli kontynuowana jest nauka bądź dozgonnie w razie trwalej niezdolności do pracy. Wyłączenia odpowiedzialności odpowiadają tu tym z umowy głównej.
Ubezpieczenie grupowe PZU typ P Plus a następstwa wypadków
Trwały uszczerbek na zdrowiu wskutek nieszczęśliwego wypadku pozwala na wypłatę świadczenia w wysokości procenta SU odpowiadającego doznanemu uszczerbkowi. Wymagane jest dowiedzenie związku przyczynowego. Trwałe inwalidztwo wskutek nieszczęśliwego wypadku zapewnia całą sumę ubezpieczenia w razie całkowitego inwalidztwa. W przypadku częściowego wypłata następuje zgodnie z tabelą:
Trwałe inwalidztwo ustala się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji, najpóźniej w 24 miesiącu od wypadku. Później ewentualne zmiany stanu poszkodowanego nie są brane pod uwagę i nie ma możliwości zmiany wysokości świadczenia. Podobnie rzecz ma się w przypadku rozszerzenia Poważne uszkodzenie ciała wskutek nieszczęśliwego wypadku. Wypłata może wynosić maksymalnie 200% SU. Jeśli zdarzenie uprawnia ubezpieczonego zarówno do świadczenia z tego rozszerzenia, jak i z obejmującego Trwałe inwalidztwo, wypłacona zostanie jedna, większa kwota. Tabela wypłat za poważne uszkodzenie ciała przedstawia się następująco:
Złamanie kości wskutek nieszczęśliwego wypadku umożliwia otrzymanie świadczenia za jedno zdarzenie w maksymalnej wysokości równej sumie ubezpieczenia, jednak w całym okresie odpowiedzialności ubezpieczyciela limit wynosi 200%.
Opieka medyczna w razie wypadku na drodze lub w pracy – PZU Powrót do Sprawności
Jest to pakiet usług medycznych w zakresie rehabilitacji. Pula świadczeń zależy od zdarzenia, w wyniku którego mają być one konieczne.
dla wypadku drogowego:
- 4 konsultacje specjalistyczne;
- 4 RTG, 1 USG, 2 TK/RM;
- 100 zabiegów (około 25 dni rehabilitacji).
dla wypadku w pracy:
- 2 konsultacje specjalistyczne;
- 3 RTG, 1 USG, 1 TK/RM;
- 40 zabiegów (około 10 dni rehabilitacji).
Niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. Zakres tego rozszerzenia zmienia się po ukońćzeniu przez ubezpieczonego 55 roku życia – od tego momentu będzie to niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji powstała wyłącznie w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Ponadto wyłączone są przyczyny w postaci chorób leczonych bądź zdiagnozowanych przed rozpoczęciem ochrony.
Ubezpieczenia obejmujące leczenie szpitalne i poważne zachorowania
Leczenie szpitalne w Polsce pozwala na wypłatę świadczenia za hospitalizację trwającą ponad 3 dni, limit wynosi 90. Wysokości świadczeń zależą od przyczyny i czasu pobytu w szpitalu:
- po nieszczęśliwym wypadku i umieszczeniu w szpitalu w ciągu dwóch tygodni od zdarzenia 1% SU za dzień przez pierwsze 14 dni (potem 0,5%SU).
- po nieszczęśliwym wypadku i umieszczeniu w szpitalu później niż w ciągu dwóch tygodni od zdarzenia bądź gdy miało ono miejsce przed rozpoczęciem odpowiedzialności, 0,5% SU za każdy dzień.
- na skutek zachorowania 0,5% SU za każdy dzień.
Leczenie szpitalne w Polsce i za granicą to rozszerzenie zapewniające świadczenie pieniężne w razie nieszczęśliwego wypadku, wypadku komunikacyjnego, wypadku przy pracy, zawału serca, bądź. krwotoku śródmózgowego jeśli wynikiem zdarzenia był pobyt w szpitalu trwający dłużej niż 3 dni (lub dłużej niż 48 h na OIT). Otrzymamy środki za maksymalnie 14 dni pobytu, za OIT kwotę jednorazową istaloną w umowie.
Oprócz tego możemy otrzymać środki za rekonwalescencję (pierwsze 30 dni, dzienna kwota ustalona w umowie), jeśli uprzedni pobyt w szpitalu trwał min. 14 dni, tam zostało wystawione zwolnienie, a rekonwalescencja zaczęła się od razu po nim.
Jako osobne rozszerzenie dostępna jest Karta apteczna w formie bezgotówkowej lub gotówkowej.
PZU Doraźna Ochrona Medyczna to pakiet usług w dwóch wariantach.
- w razie nieszczęśliwego wypadku niewymagającego leczenia szpitalnego będzie to pomoc w planowaniu leczenie, wyborze lekarza, organizacja pierwszej pomocy i wizyty lekarza lub pielęgniarki w domu, transport medyczny na badania specjalistyczne.
- w razie nieszczęśliwego wypadku lub nagłej choroby skutkującej hospitalizacją dłuższą niż 7 dni, będzie to opieka nad dziećmi młodszymi niż 15 lat lub osobami starszymi bądź niepełnosprawnymi (niesamodzielnymi), transport ze szpitala do domu, wizyty pielęgniarki w domu.
PZU Medyczny Ekspert Domowy to pakiet usług dostępny w razie wystąpienia jednego z 31 zdarzeń (chorób, urazów itd.). Składa się na niego m.in. zagraniczna konsultacja medyczna, prywatna opieka domowa, transport medyczny, wizyty pielęgniarek i rehabilitantów, pomoc w planowaniu leczenia.
Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne dostępne jest w węższym zakresie wiekowym – przed ukończeniem 67 lat, może objąć życiowych partnerów i dzieci. Pozwala na korzystanie ze zniżkami (50%) z konsultacji lekarskich oraz (20%) z badań i zabiegów, a także skraca czas oczekiwania na usługi. Ubezpieczenie to umożliwia dostęp do placówek w kilkuset miastach, także poza większymi ośrodkami.
Trwały uszczerbek na zdrowiu spowodowany zawałem serca lub krwotokiem śródmózgowym
Uszczerbek i zawał serca muszą mieć związek przyczynowy, w tym przypadku świadczenie może wynieść maksymalnie 100 000 zł z sumy ubezpieczenia.
Ważne jest to, że oceny końcowej trwałego uszczerbku na zdrowiu dokonujemy nie później niż w 24 miesiącu od wystąpienia zawału serca lub krwotoku śródmózgowego. I co równie ważne, zmiana wysokości trwałego uszczerbku na zdrowiu po 24 miesiącu od wystąpienia zawału serca lub krwotoku śródmózgowego nie jest podstawą do zmiany wysokości świadczenia
Ciężka choroba oraz Ciężka choroba małżonka dostępne są w czterech wariantach zakresów:
- Podstawowy: 17 chorób;
- Podstawowy Plus: 22 choroby;
- Rozszerzony: 31 chorób;
- Rozszerzony Plus: 36 chorób.
W najszerszym zakresie ubezpieczenie to obejmuje następujące przypadki:
- Anemia aplastyczna (niedokrwistość aplastyczna);
- Bakteryjne zapalenie mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych;
- Bakteryjne zapalenie wsierdzia;
- Bąblowiec mózgu;
- Całkowita utrata słuchu w obydwu uszach;
- Całkowita utrata wzroku w obydwu oczach;
- Chirurgiczne leczenie choroby aorty brzusznej;
- Chirurgiczne leczenie choroby aorty piersiowej;
- Chirurgiczne leczenie choroby niedokrwiennej serca (by-pass);
- Chirurgiczne leczenie zastawkowej wady serca;
- Choroba Creutzfeldta-Jakoba;
- Choroba Huntingtona;
- Choroba neuronu ruchowego (stwardnienie zanikowe boczne);
- Choroba Parkinsona;
- Ciężkie oparzenie;
- Gruźlica;
- Kleszczowe zapalenie mózgu;
- Neuroborelioza;
- Niezłośliwy guz mózgu;
- Nowotwór złośliwy;
- Przewlekła niewydolność nerek;
- Ropień mózgu;
- Schyłkowa niewydolność wątroby;
- Sepsa (posocznica);
- Stwardnienie rozsiane;
- Tężec;
- Transplantacja;
- Udar mózgu z trwałym ubytkiem neurologicznym;
- Utrata kończyny;
- Wścieklizna;
- Zakażona martwica trzustki;
- Zakażenie wirusem HIV zawodowe;
- Zakażenie wirusem HIV w wyniku transfuzji;
- Zator tętnicy płucnej;
- Zawał serca;
- Zgorzel gazowa.
Należy zapoznać się z właściwymi temu produktami wyłączeniami odpowiedzialności obejmującym m.in. zawodowe uprawianie sportu.
Opieka medyczna w ciężkiej chorobie – PZU W Trosce o Zdrowie
To pakiet usług (może objąć także partnerów życiowych i dzieci w wieku min 18 lat) prywatnej opieki medycznej. Zakresy zależne są od przypadków będących zdarzeniem ubezpieczeniowym uprawniającym do skorzystania z nich. Istnieją trzy:
dla chorób układu krążenia (wymienione w OWU):
- 4 konsultacje specjalistyczne;
- 2 badanie EKG (próba wysiłkowa)
- 80 zabiegów rehabilitacyjnych (około 25 dni rehabilitacji).
dla chorób układu nerwowego (wymienione w OWU):
- 4 konsultacje specjalistyczne;
- 100 zabiegów rehabilitacyjnych (około 25 dni rehabilitacji).
dla nowotworów złośliwych i oponiaków:
- 4 konsultacje specjalistyczne;
- 10 badań markerów nowotworowych;
- 2 badania TK, MRI z kontrastem lub badania endoskopowe;
- 50 zabiegów rehabilitacyjnych (około 12 dni rehabilitacji).
Wsparcie po specjalistycznym leczeniu zapewnia świadczenie pieniężne, pod warunkiem, że w wyniku choroby zajdzie potrzeba przeprowadzenia:
- ablacji;
- chemioterapii albo radioterapii bądź radioterapii Gamma Knife lub Cyber Knife,
- dializoterapii;
- terapii interferonowej;
- terapii radiojodem nienowotworowych chorób tarczycy;
- wszczepienia kardiowertera-defibrylatora;
- wszczepienia stymulatora serca (rozrusznika);
- wszczepienia stymulatora resynchronizującego.
Ubezpieczenie grupowe PZU typ P Plus i ochrona dziecka
Szeroko pożądanym rozszerzeniem ubezpieczeń grupowych jest Urodzenie dziecka i proponuje je także PZU. Dla osób dołączających do polisy później przewidziano – tak jak w umowie głównej – karencje. Wynoszą 9 miesięcy dla ryzyka urodzenia dziecka i 6 miesięcy dla ryzyka urodzenia dziecka martwego. W tym drugim przypadku wypłacona zostanie także podwójna suma ubezpieczenia.
Ciężka choroba dziecka umożliwia uzyskanie świadczenia pieniężnego, a także prawa do korzystania z usług medycznych dla dziecka – do wyczerpania limitu i w ciągu roku od uzyskania decyzji o ich udostępnieniu. Pakiet ten obejmuje m.in. konsultacje lekarskie, kilka rodzajów badan, zabiegi.
Zakres tego rozszerzenia obejmuje 26 przypadków:
- bakteryjne zapalenie wsierdzia;
- całkowita utrata słuchu;
- całkowita utrata wzroku w co najmniej jednym oku;
- ciężkie oparzenie;
- cukrzyca typu 1;
- choroba Leśniowskiego-Crohna;
- dystrofia mięśniowa;
- nagminne porażenie dziecięce (choroba Heinego-Medina);
- neuroborelioza;
- niedokrwistość aplastyczna;
- niedokrwistość hemolityczna;
- niezłośliwy guz mózgu;
- nowotwór złośliwy;
- paraliż kończyn wskutek uszkodzenia rdzenia kręgowego;
- przewlekła niewydolność nerek;
- schyłkowa niewydolność wątroby;
- sepsa (posocznica);
- śpiączka;
- tężec;
- toczeń rumieniowaty układowy;
- transplantacja;
- utrata kończyny;
- wścieklizna;
- zakażenie wirusem HIV w wyniku transfuzji;
- zapalenie mózgu;
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Rozszerzenie o Śmierć bliskich
Ubezpieczenie grupowe PZU typ P Plus może zostać rozszerzone także o typowe ryzyka w zakresie śmierci innych osób:
- Śmierć małżonka;
- Śmierć małżonka spowodowana nieszczęśliwym wypadkiem;
- Śmierć dziecka;
- Śmierć dziecka spowodowana nieszczęśliwym wypadkiem;
- Śmierć rodziców, teściów, ojczyma lub macochy;
- Śmierć teścia, rodziców, ojczyma lub macochy spowodowana nieszczęśliwym wypadkiem.
Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze polisy na życie dla swoich pracowników, zachęcamy do skorzystania z naszego dedykowanego formularza potrzeb i zamówienia sobie kilku konkurencyjnych ofert.